Nie w liczbie,
a w jedności tkwi nasza wielka siła

Thomas Paine

Apelujemy o pomoc!

Tysev Vitaly jest dobrym i życzliwym człowiekiem, kochającym mężem i oddanym przyjacielem. Jego życie to niezasłużony ciągły i potworny ból, leki które bierze Vitaly już nie pomagają. Potrzebna jest fachowa kompletna diagnostyka oraz leczenie, ewentualnie operacja na kręgosłupie.

Przejdź do zbiórkiPrzejdź do zbiórki

Wystawa prac Vladimira Tseslera w Podziemnych Trasach Szczecina

Miło nam poinformować, że wystawa prac Vladimira Tseslera, którą uprzednio prezentowaliśmy na ulicach Szczecina (Aleje Kwiatowe) stała się częścią stałej ekspozycji w ramach wystaw tematycznych Podziemnych Tras Szczecina.

Odwiedź nas na Facebooku

O nas

O stowarzyszeniu

Stowarzyszenie powstało z inicjatywy Białorusinów z myślą o  uchodźcach i imigrantach z Europy Wschodniej.

Oficjalna data powstania Stowarzyszenia to 14 marca 2022 r., jednak członkowie Stowarzyszenia nieoficjalnie działają na rzecz pomocy imigrantom już od kilku lat. Naszą najważniejszą misją jest stworzenie wielofunkcyjnej społeczności do współpracy między uchodźcami i migrantami w Szczecinie i woj. Zachodniopomorskim w zakresie wzajemnej pomocy, informacji, edukacji, kultury, sportu i zdrowia.

Służymy pomocą informacyjną, a także wspieramy cudzoziemców jako tłumacze podczas wizyt lekarskich, w sprawach urzędowych i sprawach życia codziennego. Wykonujemy także zwykłe tłumaczenia pisemne (nieprzysięgłe). Czabor pomaga imigrantom w relokacji i asymilacji w Polsce, niezależnie od pochodzenia i podstawy pobytu w Polsce.

KAŻDY CZŁOWIEK JEST DLA NAS WAŻNY.

Wesprzyj

Członkowie zarządu

Tatiana Ślączka

Prezeska. Od ponad 20 lat mieszka w Polsce. Specjalizuje się w sporządzaniu pism urzędowych, oświadczeń i innych dokumentów, udziela informacji dot. działalności gospodarczej, a także wykonuje nieprzysięgłe tłumaczenia pisemne i ustne, towarzyszy podczas wizyt w urzędach i placówkach medycznych.

Alena Sinitsa

Wiceprezeska. Od 4 lat mieszka w Szczecinie. W 2020 roku została koordynatorką i wolontariuszką pomocy migrantom z Białorusi i Ukrainy w zakresie współpracy pedagogiczno-wychowawczej. Ma duże doświadczenie w organizowaniu i prowadzeniu koncertów charytatywnych i zbiórek na rzecz ukraińskich uchodźców.

Olga Chomicz

Skarbnik. Od 18 lat mieszka w Szczecinie. Od 2020 r. pomaga migrantom z Białorusi i Ukrainy, administruje informacyjno-pomocowe czaty migrantów, udziela wsparcia informacyjnego, pomaga przy załatwianiu spraw w Urzędach i wypełnieniu formularzy.

Oleg Mamońka

Wiceprezes Zarządu. Od 6 lat mieszka w Szczecinie. W latach 2020-2021 był organizatorem i współorganizatorem akcji solidarnościowych z Białorusią w Szczecinie. Człowiek o wielkim sercu – od 2020 roku jest koordynatorem i aktywnym wolontariuszem w pomocy migrantom z Białorusi i Ukrainy.

Działania

Zrealizowane projekty

Wystawa uliczna "Kotusie z Białorusi"

29 października na alei Kwiatowej w Szczecinie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ulicznej na podstawie prac białoruskiej artystki Volhi Yakubouskiej "Kotusie z Białorusi"!

Projekt finansowany w ramach mikroDOTACJE z fundacji Sektor 3 ze środków Miasta Szczecin.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością!

Pokaz filmu "Białe Słońce Czerwonego Lata"

9 sierpnia, w 2. rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi, spotkaliśmy się i obejrzeliśmy (dzięki uprzejmości wsrs.film) film dokumentalny „Białe słońce czerwonego lata”. Podzieliliśmy się wspomnieniami i nadzieją. Nie dało się powstrzymać emocji – pamiętamy wszystko tak, jakby to było wczoraj.

Serdecznie dziękujemy Ogrody Śródmieście za uprzejme udostępnienie sali do obejrzenia filmu.

Żywie Bielaruś!

Wystawa „HITLERKAPUTIN – STOP DIKTATORSHIP”.

Wystawa składa się na 39 dużych plakatów o wielkości 147x147 cm każdy. Jedna z prac została stworzona niedawno i właśnie w Szczecinie zostanie zaprezentowana po raz pierwszy! Twórcą plakatów z cyklu „HITLERKAPUTIN” jest Vladimir Tsesler – jeden z najsłynniejszych białoruskich projektantów i grafików.

Seria „HITLERKAPUTIN” powstała w odpowiedzi artysty na wydarzenia polityczne ostatnich dwóch lat – protesty i represje w Białorusi i wojnę w Ukrainie.

Piknik Integracyjny w Lasku Arkońskim

26 czerwca w ramach projektu „Rozwijamy Pomocne Skrzydła” odbył się nasz pierwszy Piknik Integracyjny w Lasku Arkońskim. Chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym dużym i małym gościom za wielką radość, jaką daliście. Cieszymy się, że byliście z nami i mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się ponownie.

Projekt finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków #NOWEFIO, Komitet do spraw Pożytku Publicznego.

Napisali o nas

Nasze działania są coraz częściej dostrzegane przez telewizję oraz prasę dzięki czemu mamy szansę dotrzeć do większej grupy zarówno potrzebujących jak i tych którzy chcą pomagać.

Przydatne informacje

Pliki do pobrania

Do Waszej dyspozycji umieściliśmy tu przykłady wniosków, podań i innych dokumentów, instrukcje, listę bezpłatnych miejskich punktów Wi-Fi. W oparciu o informacje o potrzebach imigrantów, będziemy udostępniać kolejne przydatne pliki.

MOPR - instrukcja działań dla osób objętych ochroną międzynarodowąPobierz
Lista bezpłatnych miejskich punktów dostępu do Internetu. Pobierz
Instrukcja szybkiego uzyskania skierowania lub recepty. Pobierz
Podanie do szkoły podstawowej. Pobierz
Unieważnienie wniosku.
Pobierz
Wniosek o niewpisywanie adresu na Karcie Pobytu. Pobierz

Dołącz do nas

Dokumenty

Regulamin Stowarzyszenia Czabor
Pobierz Regulamin Stowarzyszenia Czabor
Deklaracja członkowska
Pobierz Deklaracja członkowska

Wesprzyj

Przekaż darowiznę

Jeżeli popierasz nasze działania i chciałbyś wesprzeć nas w realizacji jednego z naszych projektów (lub podziękować za naszą pracę) możesz zrobić to wpłacając dowolną kwotę na nasze konto bankowe. Każde wsparcie jest dla nasz ważne!

Zostań wolontariuszem

Lubisz pracę z ludźmi, masz trochę wolnego czasu i chcesz pomagać? Właśnie Ciebie potrzebujemy! Nieważne w jakim jesteś wieku, jakie masz wykształcenie i skąd pochodzisz. Istotne są Twoje umiejętności, pozytywne nastawienie, gotowość do działania i otwartość. Znasz język polski, białoruski, ukraiński, rosyjski lub angielski i chcesz wykorzystać to w pożyteczny sposób? Jesteś prawnikiem/czką lub studentem/ką prawa po ukończeniu IV roku studiów?

Być może chcesz pomóc cudzoziemcom w zakresie dostępu do usług medycznych lub interesuje Cię praca socjalna lub z dziećmi? Jesteś dobrym/ą organizatorem/ką, znasz się na grafice komputerowej, albo po prostu bez trudu orientujesz się w internecie? Wsparcie na każdej płaszczyźnie bardzo nam się przyda. Szukamy: prawników, lekarzy, fotografów, copywriterów, grafików, informatyków... Sam/a zdecyduj, ile czasu i jakie kompetencje możesz poświęcić na rzecz potrzebujących. Przyjdź, mamy dla Ciebie miejsce!

Kontakt

NAPISZ DO NAS

Jeżeli masz pytania, potrzebujesz pomocy
lub chcesz dołączyć do stowarzyszenia wyślij
wiadomość na nasz e-mail lub skorzystaj
z formularza kontaktowego po prawej stronie

kontakt@czabor.pl

Wyślij wiadomość